Jabłko

Jabłko

Jabłko to słodki, jadalny owoc wytwarzany przez jabłoń. Jabłonie są uprawiane na całym świecie i są najpowszechniej uprawianym gatunkiem rodzaju Malus. Jabłka są uprawiane od tysięcy lat w Azji i Europie i zostały sprowadzone do Ameryki Północnej przez europejskich kolonistów. Jabłka mają religijne i mitologiczne znaczenie w wielu kulturach, w tym w nordyckiej, greckiej i europejskiej tradycji chrześcijańskiej.

Jabłonie są duże, jeśli wyrosną z nasion. Zasadniczo odmiany jabłoni są rozmnażane przez szczepienie na podkładkach, które kontrolują rozmiar powstałego drzewa. Istnieje ponad 7500 znanych odmian jabłek, co daje szereg pożądanych cech. Różne odmiany są hodowane dla różnych smaków i zastosowań, w tym do gotowania, jedzenia surowego i produkcji cydru. Drzewa i owoce są podatne na wiele grzybów, bakterii i szkodników, które można kontrolować za pomocą wielu organicznych i nieorganicznych środków.

Jabłoń jest drzewem liściastym, zwykle o wysokości od 1,8 m. do 4,6 m. w uprawie i do 9,2 m. na wolności. Przy uprawie wielkość, kształt i gęstość gałęzi określa się za pomocą wyboru podkładki i metody przycinania.

Kwiaty są wytwarzane wiosną równocześnie z pączkiem liści na ostróżkach i niektórych długich pędach. Kwiaty o rozmiarach od 3 do 4 cm są białe z różowym odcieniem, który stopniowo zanika. Centralny kwiat kwiatostanu nazywa się „rozkwitem króla”; otwiera się pierwszy i może rozwinąć większy owoc.

Owoce dojrzewają późnym latem lub jesienią, a odmiany występują w szerokim zakresie rozmiarów. Komercyjni producenci chcą wyprodukować jabłko o rozmiarach od 7,0 do 8,3 cm., ze względu na preferencje rynkowe. Niektórzy konsumenci, zwłaszcza w Japonii, wolą większe jabłko, a jabłka poniżej 5,7 cm. są zwykle używane do wytwarzania soku i mają niewielką wartość rynkową. Skórka dojrzałych jabłek jest generalnie czerwona, żółta, zielona, ​​różowa lub rdzawo-czerwona , chociaż można znaleźć wiele dwu- lub trójbarwnych odmian. Skóra może być również całkowicie lub częściowo russetowana, tzn. szorstka i brązowa. Skóra pokryta jest ochronną warstwą wosku epikutycznego. Egzokarp (miąższ) jest ogólnie bladożółtawo-biały, chociaż występują także owoce różowe lub żółte.

Centrum różnorodności rodzaju Malus znajduje się we wschodniej Turcji. Jabłoń mogła być najwcześniejszym drzewem uprawianym przez ludzi, a hodowcy poprawili swoje owoce poprzez selekcje na przestrzeni tysięcy lat. Zimowe jabłka zbierane późną jesienią i przechowywane w temperaturze niewiele powyżej zera są od tysiącleci ważnym pożywieniem w Azji i Europie.

Spośród wielu roślin Starego Świata, które Hiszpanie wprowadzili do Archipelagu Chiloé w XVI wieku, jabłonie stały się szczególnie dobrze przystosowane. Jabłka zostały wprowadzone do Ameryki Północnej przez kolonistów w 17 wieku, a pierwszy sad jabłkowy na kontynencie północnoamerykańskim został zasadzony w Bostonie przez wielebnego Williama Blaxtona. Jedyne jabłka pochodzące z Ameryki Północnej to jabłka krabowe , które kiedyś nazywano „zwykłymi jabłkami”. Odmiany jabłek przywożone jako nasiona z Europy rozprzestrzeniały się wzdłuż handlowych szlaków handlowych w Ameryce Północnej, a także były hodowane w gospodarstwach kolonialnych.

Do XX wieku rolnicy przechowywali jabłka w mroźnych piwnicach w okresie zimowym na własny użytek lub na sprzedaż. Poprawiony transport świeżych jabłek pociągiem i drogą zastąpił konieczność przechowywania.

Comments are closed.